Κωνσταντινούπολη διάστημα ζωή ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ «Άγιον όρος»: Η έκθεση που αποτυπώνει την μοναχική ζωή > 자유게시판

본문 바로가기

회원메뉴

쇼핑몰 검색

자유게시판

Κωνσταντινούπολη διάστημα ζωή ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ «Άγιον όρος»: Η …

페이지 정보

작성자 Susana 작성일24-04-18 16:24 조회7회 댓글0건

본문

ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ «Εμεινα εκεί περίπου τρεις μήνες ζωγραφίζοντας ασταμάτητα και συνάμα σχολεσ χορου νοτια προαστια Σχολές Χορού Θεσσαλονίκη θεσσαλονικη ακολουθούσα τις συμβουλές των μοναχών σχολεσ σχολεσ χορου λατιν θεσσαλονικη χορου βορεια προαστια θεσσαλονικη για την σχολεσ χορου νοτια προαστια θεσσαλονικη προσευχή. Μπόρεσα τελικά να σταθώ ξανά στα πόδια σχολεσ χορου συγχρονο θεσσαλονικη μου σχολεσ χορου oriental θεσσαλονικη σχολεσ μοντερνου χορου θεσσαλονικη ως άνθρωπος και σχολεσ χορου για ενηλικεσ θεσσαλονικη ως ζωγράφος» λέει σχολεσ χορου πανορμου θεσσαλονικη ο Κωνσταντίνος Κερεστετζής με αφορμή τη νέα..."
B42DA0EF4717062947E04485A65BA3A2.jpg
«Άγιον όρος»: Η έκθεση που αποτυπώνει την μοναχική ζωή ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

«Εμεινα εκεί περίπου τρεις μήνες ζωγραφίζοντας ασταμάτητα και συνάμα ακολουθούσα τις συμβουλές των μοναχών για την προσευχή. Μπόρεσα τελικά να σταθώ ξανά στα πόδια μου ως άνθρωπος και ως ζωγράφος» λέει ο Κωνσταντίνος Κερεστετζής με αφορμή τη νέα ατομική του έκθεση που θα εγκαινιαστεί στην Αίθουσα Τέχνης Γαβράς

Στιγμές της μοναχικής ζωής αποτυπώνει μέσα από τα έργα του ο ζωγράφος Κωνσταντίνος Κερεστετζής, έργα που προέκυψαν κατά την τρίμηνη παραμονή του στο Άγιο Όρος. Η έκθεση αναμένεται να εγκαινιαστεί την στις 24 Ιανουαρίου 2014 στην Αίθουσα Τέχνης Γαβράς.



Ο καλλιτέχνης γράφει σχετικά με τη νέα ατομική του έκθεση «Άγιον Όρος»



«Όσες φορές ανέβηκα στο Άγιον Όρος πάντα μια βαθειά υπαρξιακή αγωνία και ανάγκη με οδηγούσε εκεί προς αναζήτηση της βοήθειας εκείνης, που θα μου έδειχνε τον δρόμο που θα έπρεπε να πάρω.



Εκεί βρέθηκα την άνοιξη του 2012 μετά από μια πολύμηνη και απέλπιδη προσπάθεια για να μπορέσω να ισορ ροπήσω και να ησυχάσω μέσα μου. Η προηγουμένη έκθεση με θέμα την Κωνσταντινούπολη με είχε κυριολεκτικά εξαντλήσει στην προσπάθεια να την πραγματώσω με τρόπο πειστικό. Έτσι, ακόμα και μια  πρόσκληση στην Βενετία δεν μπορούσε να μου δώσει καμιά ελπίδα και χαρά. Καταλάβαινα ότι χρειαζόμουν πλέον την βοήθεια του Όρους, ένιωθα βαθειά μέσα μου ότι ήταν ο μόνος τρόπος που πραγματικά θα μπορούσε να με αναπαύσει.



Και έτσι και έγινε. Έμεινα εκεί περίπου τρεις μήνες ζωγραφίζοντας ασταμάτητα και συνάμα ακολουθούσα τις συμβουλές των μοναχών για την προσευχή. Αυτή η τόσο ιδιαίτερη συνθήκη ήταν τόσο ζωογόνα και καθαρτική, που μπόρεσα τελικά να βρω τον άξονα μέσα μου και να σταθώ ξανά στα πόδια μου ως άνθρωπος και ως ζωγράφος. Τα έργα που προκύψαν σε αυτό το διάστημα είναι έργα αναζήτησης αυτής της άμεσης και απροσποίητης αίσθησης του εαυτού και της φύσης με τρόπο βιωματικό, απαλλαγμένο από φιλολογίες περί πνευματικότητας και συμβολισμούς. Είναι απλά τοπία του Αγίου Όρους καμωμένα με ταπεινότητα και αγάπη προς δόξα Θεού»



Αίθουσα Τέχνης Γαβράς, Ηροδότου 17- Κολωνάκι, τηλ: 210 7215194, Η έκθεση θα είναι ανοιχτή για το κοινό έως τις εξής ημέρες και ώρες : Δευτέρα και Σάββατο : 11:00 – 14:00, Τρίτη έως Παρασκευή : 11:00 – 14:00 και 18:00 – 21:00  

ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Oλα όσα γνAppleApple.com/gr/iphone/">iPhone

Στις 8 το βράδυ η AppleAppleApple.com/gr/iphone/">iPhone και πιθανότατα για πρώτη φορά μια φθηνότερη έκδοσή του, η οποία όπως όλα δείχνουν προορίζεται αρχικά για την τεράστια αγορά της Κίνας

Σε λίγες ώρες στις 8 το βράδυ για την Ελλάδα- η AppleAppleApple.com/gr/iphone/">iPhone και πιθανότατα για πρώτη φορά μια φθηνότερη έκδοσή του, η οποία όπως όλα δείχνουν προορίζεται αρχικά για την τεράστια αγορά της Κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

회사명. (주)밀레니엄씨앤씨 대표. 김대운
전화. 02-701-7500 팩스. 02-701-7505
사업자등록번호. 106-85-23725 사업자정보확인
통신판매업신고번호. 2009-서울용산-0458 


고객센터

02-701-7500

서울시 용산구 원효로 56길 11, 1층(원효로2가)
평일 : 09:00 ~ 18:00 / 토요일 : 09:00 ~ 13:00
개인정보관리책임자. 장춘근

무통장입금안내

기업은행  551-004918-01-014
예금주 / (주)밀레니엄씨앤씨 용산지점

아이비몰은 각지역매장 연동사이트로 통신판매의 당사자가 아닙니다. 따라서 아이비몰은 상품·거래정보 및 거래에 대하여 책임을 지지 않습니다.
상품, A/S, 거래정보등 자세한 문의는 각지역 매장에 문의하시기 바랍니다.
Copyright © 2015 ivimall.com. All Rights Reserved.